Ker obiskovalci Kalvarije in smleškega hriba za seboj puščajo svoje izločke, odpadle papirnate robčke, lupine banan in sladic itd..
Predlagam razvoj več komunikacijskih načinov za ohranjanje higiene in bontona, vezanega na čistočo kraja, s katero bi se poudaril pozitiven odnos do kraja/ prostora/ teritorija in njegovih prebivalcev (za domačine, pogoste pa tudi priložnostne obiskovalce). Trenutno gre le za letne čistilne akcije, potrebno pa je dosti več, sploh spričo novogradenj in spodbujanja turizma. Ni vseeno, če kolesarji s poti zahajajo na travnike in v gozd, ni vseeno, če odmetavajo odpadke kljub pripravljenim košem za odpadke. Potrebno je komunicirati odnos do kraja na več načinov (sprotna obvestila v medijih, spremna obvestila na dogodkih, tematska tabla? novi in dodatni koši, morda možnost toalete takoj po vzponu na hrib, tudi večja pozornost odpadkom na lastnih posestih - npr. odpadni avtomobili), saj gre v tem primeru tudi za nevarne odpadke. Čistoča je torej večplastni in vseobsegajoči pojem, ki bi terjal tudi javno skrb.
Nosilec bi bila Krajevna skupnost s predvsem organizatorsko vlogo. Naslavljala bi prebivalce (po skupinah, organizacijah v njej, na dogodkih). Lahko organizira okroglo mizo - celo kulturni praznik je primeren za razpravo o svoji vedenjski kulturi.
vsak kraj v KS Smlednik ima svojo specifiko, zato je smiselno organizirati po posameznih krajih.
v vsakem od let, vsaj po 2x in na različne načine
Ne gre (spet) za predlog zidave in silnih stroškov, ampak predvsem za aktivnosti, ki jih je treba organizirati ter s tem negovati tim. "skupno" - kdo je bolj primeren za to kot aktivni v KS?